למרות שכיום תבניות וורדפרס הן בעלות פונקציות רבות ומגוונות גם הן לא תמיד מאפשרות לנו לעשות הכול. אמנם מדובר בדרך כלל על התאמה מקסימלית, אך ישנם דברים שלא ניתן לשנות בתבנית. לדוגמה, לא ניתן לשנות צבעים מסוימים, אין אפשרות לשלוט בסוגים שונים של פונטים לכתיבה וגם חלק מהפונקציות אינן ברות שינוי. את קוד התבנית אין כל אפשרות לשנות ואם תעשו זאת אז בעתיד אתם עלולים לאבד את כל השינויים שבוצעו בעת עדכון עתידי.

אז מה אפשר לעשות?

הפתרון הוא יצירת תבנית בת והיא תאפשר לכם לעשות שימוש בכל האפשרויות של התבנית המקורית ואף לבצע עדכונים שלה מבלי לחשוש מאובדן נתונים. תבנית הבת היא  נפרדת לחלוטין, אך מסתמכת על התבנית הראשית וכאשר אתם תעשו בה שימוש וורדפרס תפנה לבדוק קודם את תבנית הבת ורק לאחר מכן תפנה את תבנית האב. כך ניתן לבצע שינויים בתבנית רק בעבור מה שאתם זקוקים לו. מומלץ להשתמש בתבנית בת וגם כאשר מדובר על שינוי ממש קטן.

מהי תבנית וורדפרס בעברית

רוב התבניות אשר מוצעות מגיעות בשפה האנגלית – דבר שעלול ליצור בעיות בעת הקמת אתר וורדפרס בשפה העברית. אחת הבעיות המרכזיות של התבנית במצב זה היא התאמת האתר לעברית מבחינת כיוון הטקסט (כידוע, השפה האנגלית נכתבת משמאל לימין, ואילו העברית כתובה מימין לשמאל). למרבה המזל, היום ניתן להתקין מגוון רחב של תבניות וורדפרס בעברית שנוח לעבוד אתן. אחת התבניות הנפוצות היא Pojo המגיעה עם ערכת עיצוב מיוחדת שיכולה להפוך כל אתר אינטרנט בעברית לאתר ברמה בין לאומית, בזכות אפשרויות העיצוב המרהיבות.

בין תבנית רגילה לתבנית פרמיום

ישנן תבניות וורדפרס בעברית שניתן להשיג בחינם ויש כאלו שעולות כסף. ההבדלים בים שני הסוגים מתבטאים בכמה גורמים:

  • איכות התבנית – האיכות באה לידי ביטוי בכלל אפשרויות השימוש והעיצובים של התבנית.
  • תכנית חינמית לא מלוות בדרך כלל בתמיכה כל שהיא לעומת אלו שנקנות בכסף שמצורף להן סוג של תמיכה.
  • קיימת משמעות גדולה לרמת האבטחה של התבנית. בתבניות פרימיום ישנה התייחסות מחמירה יותר לנושא האבטחה.
  • תבניות בתשלום יקבלו מידי פעם עדכונים על פי הצורך, כך ניתן יהיה לעדכן גם את האתר בעתיד.

קוד פתוח

כאשר אנו בונים אתר במערכת וורדפרס, נעשה זאת על ידי ארכיטקטורה של תבניות. תבנית שמספקת את כל מה שנמצא במסגרת ממשק משתמש. מדובר למעשה על כל מה שניתן להבחין בו כשנכנסים לאתר, הסגנון של התפריטים השונים, הצבעים ועוד. כל אחד יכול ליצור תבנית ולהעלות למערכת וורדפרס.

עם זאת, יתקבלו למערכת רק תבניות בעלות רישיון GPL (הרישיון הציבורי הכללי). רישיון מסוג זה הוא למעשה מגדיר כל תוכנה כחופשית כך שכל אדם יוכל להשתמש בה ואיש לא יוכל לקחת לעצמו את הקרדיט.