מי היה מאמין ששלושים שנה בערך אחרי קריסת הקיבוצים והמודל השיתופי בכלכלה, המונח כללה שיתופית תחזור ודווקא דרך אחד המכשירים שמסמלים יותר מהכל את הקפיטליזם והשוק החופשי. דרך הסמארטפון.

יותר ויותר אפליקציות בסמארטפונים ובמחשבים פועלים על בסיס הרעיון של שיתופיות. זה מתנהל בצורה מאוד פשוטה, אפליקציות שיתופיות יוצרות קהילות אשר כל מי שחבר בהן מעביר אחד לשני מידע או משתף איתו פעולה בדברים מסוימים, כך הם חוסכים בזמן ובכסף. במהלך השנים, מהיום בו הומצא הסמאטרפון והחלו לפתח אפליקציות (2007) הופיעו עשרות אם לא מאות אפליקציות שכאלה. הן יצרו קהילות שיתופיות בתחומים של חנייה, תחבורה, מסעדות, מגורים, תיירות ועוד.

למעשה כבר מתחילת ימי האינטרנט בשנת 1994, אנחנו עדים לקהילות שיתופיות אשר פועלות ברשת. זה קרה באמצעות צ’אטים, בלוגים, פורומים, אתרים בהם יכלו הגולשים לכתוב תגובות וחוות דעת ובכך לשתף את הגולשים האחרים בכל מה שעבר עליהם ועוד. עם הזמן זה השתכלל ומשיתופיות של תגובות וחוות דעת, זה הפך למשהו יותר אקטיבי, בין היתר בזכות האפליקציות. כך נוצרו למשל שיתופים בכל הקשור לנושא של טרמפים.

כיצד באה לידי ביטוי שיתופיות בטרמפים ולמה זה חשוב

הרעיון של שיתופיות בנושא של טרמפים באה לידי ביטוי בצורה מאוד פשוטה. אתם רוצים לנסוע לאיזה מקום ואין לכם איך? אתם נרשמים לאפליקציה של טרמפים, מחפשים מי מהאזור שלכם נוסע לשם גם, אתם יוצרים עמו קשר וכך אתם נוסעים ביחד לאותו מקום. זה לא חייב להיות מקום מוגדר כמו הצגה, הופעה, הפגנה או לימודים, זה יכול להיות יעד אמורפי, ישוב מסוים או רחוק ספציפי בו.

השיתופיות הזאת מאפשרת לכם ליהנות לא רק מאפשרות של קבלת טרמפ בחינם או בעלות סמלית (אם מדובר בנסיעה ארוכה אז מדובר בהשתתפות בדלק או בדברים אחרים) אלא אתם גם נהנים מאפשרות לנסוע עם מישהו שחבר באותה קהילה כמוכם. לא פעם הקהילות שיוצרות שיתופיות באפליקציות, יוצאות החוצה ויוצרות שיתופיות גם בנושאים אחרים, אך יתרה מזו מדובר באפשרות לקבל טרמפ בצורה מסודרת ומאורגנת. זאת להבדיל מטרמפים אשר מתבצעים כבדרך אגב, בתחנת אוטובוס או בכל מקום אחר. טרמפים כאלה יכולים להיות לא נעימים במקרה הטוב, ומסוכנים במקרה הרע.

כפי שאנחנו רואים אפליקציות יוצרות שיתופיות, זה נכון באינספור מקרים וזה נכון במקרים של טרמפים, מה שמחדד את הנקודה מדוע רצוי להתחבר לאפליקציות כאלה. הן גם יוצרות כלכלה שיתופית, זולה ונוחה וגם מאפשרות לכל אחד מהמשתתפים ליהנות באופן שווה, לתת ולקבל, בלי שיצטרך להתבסס על שירותים פרטים או אחרים, שיכולים להיות יקרים ולא תמיד מתאימים.

הרעיון של אפליקציות אשר יוצרות כלכלה שיתופית, עוזרות מאוד לקדם תהליכים שונים, חברתיים ואחרים, ומקלות עלינו מאוד במגוון רבדים בחיים, כפי שניתן לראות מהדוגמא של טרמפים אשר נתנו במאמר.